Właściwości i zastosowanie kociego pazura

2017-04-26

Właściwości lecznicze wielu roślin były już znane u zarania dziejów. Był to główny sposób radzenia sobie z chorobami, nawet tymi najbardziej poważnymi i zagrażającymi życiu. Popularne wśród ludności tubylczej zioła są powszechne i znajdują zastosowanie do dnia dzisiejszego. Korzystanie z naturalnych dobrodziejstw jest obecnie bardzo modne.


Należy jednak pamiętać o tym, że są to jedynie suplementy diety, które trzeba stosować z rozwagą i ostrożnością. Wiele roślin wykazuje mnóstwo dobroczynnych właściwości. Jedną z nich jest pochodząca z lasów deszczowych Ameryki Południowej vilcacora.

Rozróżnia się trzy formy tego gatunku, który poznaje się po kolorze kory - ciemnoczerwona, ciemnożółta i biała. To właśnie na podstawie tych barw rozpoznaje się zawartość leczniczych właściwości kociego pazura. Najbardziej pożądana kora ma kolor ciemnożółty, ale na równi wykorzystywane są także liście i korzenie.Koci pazur znajduje zastosowanie w leczeniu wielu chorób takich jak biegunka, czerwonka, astma, problemy kobiece, wrzody żołądka, problemy reumatyczne, skórne i wiele innych. Z uwagi na występowanie alkaloidów zioło to jest szeroko wykorzystywane w farmakologii. Preparaty z zawartością tej substancji zwiększają odporność organizmu. Prowadzone są także badania kliniczne dotyczące wykorzystywania kociego pazura w leczeniu nowotworów.