Niezwykłe właściwości żeń szenia

2016-06-16

Żeń szeń nazywany jest przez Chińczyków korzeniem życia, stosują go na wszystkie możliwe dolegliwości. To właśnie szerokie zastosowanie spowodowało, że uprawiany jest w większości państw Azji wschodniej.

Żeń szeń czerwony

To dziwna roślina, która puszcza pojedynczą łodygę z jednym liściem. Dopiero po ok. 10 latach roślina wypuszcza więcej liści. Żeń szeń rośnie dziko, ale także jest uprawiany na plantacjach. Jego wymagania są bardzo duże. Lubi żyzną i przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Nie toleruje nasłonecznienia, dlatego na plantacjach musi być zabezpieczany promieniami słonecznymi. W okresie łagodnych zim musi być chroniony przed wilgocią.

Właściwości żeń szenia

Przez Chińczyków stosowany jest od 4000 lat na różne choroby. O nadzwyczajnych właściwościach korzenia decyduje jego wyjątkowy skład. Żadna inna roślina nie zawiera ponad 200 substancji aktywnych, pozytywnie wpływających na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Najważniejsze właściwości żeń-szenia:

•    poprawia pracę serca – obniża poziom cholesterolu, pobudza pracę serca, ma działanie przeciwzakrzepowe,

•    wspomaga leczenie cukrzycy – obniża poziom cukru,

•    zwiększa potencję u kobiet i mężczyzn - żeń szeń czerwony z Korei,

•    poprawia pamięć,

•    zmniejsza uczucie zmęczenia,

•    wzmacnia zdolności obronne organizmu.

Żeń szeniowi przypisuje się jeszcze wiele innych właściwości ale nie zostały one jeszcze potwierdzone. Chętnie wykorzystywany jest przez przemysł kosmetyczny.