Zrzuć zbędne kilogramy z Nordic Walking

2013-01-29

Gdy przed dziesięcioma laty nad polskimi jeziorami i w miejskich parkach pojawiły się pierwsze osoby spacerujące szybkim krokiem z wykorzystaniem specjalnych kijów, przyglądaliśmy się ich z mieszanką zdumienia i rozbawienia. Dziś jednak sprzęt Nordic Walking (bo to nim okazały się wspomniane kije) czeka w każdym sklepie sportowym, a sama forma wypoczynku zdobywa sobie coraz większą popularność nie tylko wśród aktywnych emerytów, ale również wśród młodzieży. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, czym właściwie jest Nordic Walking i jakie może zapewniać nam korzyści.

Już na wstępie wypada zwrócić uwagę na to, że szybki marsz spacerowiczów wyposażonych w specjalne kije nie jest wcale nową propozycją. Początki Nordic Walkin sięgają pierwszych lat dwudziestego stulecia, to bowiem właśnie wówczas zaproponowano taką, dość oryginalna, formę treningu dla narciarzy klasycznych. Pierwotne zastosowanie sprzętu Nordic Walking uświadamia nam zresztą, że jest on w stanie zagwarantować nam coś więcej niż tylko naprawdę dobrą zabawę. Marsz przyczynia się między innymi do tego, ze wzmacniamy organizm, poprawiamy kondycje fizyczną, stajemy się w mniejszym stopniu podatni na choroby, a do tego chudniemy, aktywizując różne rodzaje mięśni doprowadzamy bowiem do spalania znaczącej liczby kalorii. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku szeregu innych form aktywności fizycznej Nordic Walking jest najkorzystniejszy wówczas, gdy uprawia się go regularnie, wiele osób uważa jednak, że nawet traktowanie go jako przyjemnej odmiany przez biegaczy, osoby, które lubią pływać albo rowerzystów-amatorów jest przyjemnym doświadczeniem.

Przegląd zalet Nordic Walking nie byłby zresztą kompletny, gdybyśmy nie wspomnieli o tym, że jest to forma aktywności stworzona dla osób w bardzo różnym wieku. Nie ma niemal żadnych przeciwwskazań do jej stosowania, entuzjaści Nordic Walking znani są zaś z tego, że chętnie się wspierają.