Ruch to zdrowie czyli dlaczego warto biegać

2013-01-29

Moda na bieganie trwa już od przynajmniej kilku lat trudno zatem dziwić się, że nawet osoby, które początkowo utożsamiały ją z krótkotrwałym trendem dziś uważają, że może ona trwać przez wiele kolejnych lat. Lekarze zwracają zresztą uwagę na to, że jest to niezwykle pozytywne zjawisko, bieganie wpływa bowiem korzystnie nie tylko na stan naszego zdrowia, ale również na samopoczucie, a do tego jest zalecane nie tylko młodzieży, ale i osobom dorosłym.

Jedną z mniej znanych, a przecież wyjątkowo cenionych zalet biegania wydaje się między innymi to, że pozwala ono na rozładowanie stresu. Na początku dwudziestego pierwszego wieku napięcie i stres stały się dla nas naturalnym stanem, wydaje nam się przy tym, że nasz organizm nie zwraca już uwagi na ogromną presję, jakiej nieustannie jesteśmy poddawani. Nic bardziej mylnego. Stres kumuluje się w nas wcześniej lub później dając o sobie znać, a bieganie jest wyjątkowo skutecznym sposobem na uporanie się z tego rodzaju problemem. W czasie kilkudziesięciominutowego biegu można na moment zapomnieć o codziennych problemach koncentrując się przede wszystkim na sobie, wyjątkowo korzystne jest zaś i to, że oczyszczając nasz umysł nie zapominamy również o ciele, które dzięki bieganiu dotlenia się, regeneruje i wzmacnia.

Do niedawna pewnym utrudnieniem dla osób marzących o bieganiu był brak miejsc, w których można było realizować tego rodzaju hobby, w centrach wielkich miast trudno bowiem było myśleć o dotlenieniu organizmu. Dziś jednak i ten problem wydaje się możliwy do rozwiązania, osobom, które chcą biegać, a nie maja do tego warunków z pomocą przychodzi bowiem bieżnia elektryczna. Jej nowoczesne modele sprawiają, że korzystanie z niej możliwe jest nie tylko na siłowni, ale i we własnym mieszkaniu, zaletą bieżni jest zaś i to, że pozwala na naszą ulubiona aktywność fizyczną nawet wówczas, gdy nie sprzyjają jej warunki atmosferyczne.