Suplementy diety w codziennym odżywianiu

2013-01-29

Naukowcy nie mają wątpliwości, co do tego, że choć sklepowe półki uginają się pod ciężarem towarów, nasza dieta staje się coraz bardziej uboga. Wydaje się nam, że spożywamy zróżnicowane posiłki, staramy się przy tym przestrzegać zasad mówiących o ich proporcjach i regularności. Okazuje się jednak, że do naszego organizmu trafia niewystarczająca ilość witamin i składników mineralnych, a na skutki takiego zjawiska wcale nie trzeba zbyt długo czekać. Nasz stan zdrowia ulega systematycznemu pogorszeniu zwłaszcza, że brakom cennych składników w pożywieniu towarzyszy permanentny stres i brak aktywności fizycznej, jedną z form obrony przed opisywanym tu zjawiskiem wydają się więc suplementy diety.

Choć wielu osobom wydaje się, że powstające w laboratoriach suplementy diety to jedna z najcenniejszych zdobyczy współczesnej medycyny, nie wszyscy podzielają ten pogląd. Co ciekawe, coraz częściej możemy usłyszeć, że winne są nie tyle farmaceutyki, ile osoby, które po nie sięgają. Lekarze mówiący o suplementach diety w codziennym odżywianiu zwracają uwagę na to, że powinny być one przyjmowane przede wszystkim wówczas, gdy niedobory witamin i składników mineralnych zostaną zdiagnozowane u nas w następstwie badań medycznych. Tymczasem wielu producentów preparatów tego typu zdaje się im zaprzeczać, reklamy suplementów diety sugerują nam więc stosowanie ich zapobiegawczo nawet wówczas, gdy stan naszego zdrowia jest zadowalający. Nie mija w związku z tym wiele czasu, a ewentualne niedobory znikają bez śladu, dalsze przyjmowanie suplementów diety przyczynia się zaś do tego, że zaczynają one stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Mówiąc o suplementach diety w codziennej diecie warto wspomnieć i o tym, że farmaceutyki powinny być rozwiązaniami, po które sięgamy dopiero wówczas, gdy witamin i minerałów nie możemy dostarczyć organizmowi w naturalny sposób.