Wpływ diety na kondycję psychiczną człowieka
2013-01-29Już od dziesięcioleci zadajemy sobie pytanie o to, jak wpływa na nas to, co jemy. Od wielu lat nie mamy wątpliwości, co do tego, że dieta ma ogromny wpływ tak na naszą kondycję fizyczną, jak i na stan zdrowia, od niedawna zaś coraz poważniej liczymy się również z tym, że to, co jemy nie pozostaje bez wpływu i na naszą psychikę.
Badania dotyczące wpływu pożywienia na kondycję psychiczną człowieka prowadzone są już od dawna, pewne zależności możemy bowiem zauważyć nawet wówczas, gdy obserwujemy nasze własne reakcje na pewne grupy posiłków. Niemal każdy z nas dostrzegł przecież, że obfita i ciężkostrawna kolacja może spowodować nie tylko problemy z zasypianiem, ale również nocne koszmary, naukowcy nie mają przy tym wątpliwości i co do tego, że osoby, które nie potrafią odmówić sobie dużych ilości mięsa wykazują się zdecydowanie większą skłonnością do agresji niż roślinożercy.
Współcześnie badanie dotyczące wpływu diety na ludzkie samopoczucie są jeszcze bardziej intensywne. Naukowcy są przekonani, że ich wyniki pozwolą im uzyskać odpowiedź na pytanie o to, jak pomóc osobom zmagającym się z chorobami psychicznymi (już dziś osobom walczącym z depresją zaleca się lekkostrawną dietę), o badania proszą przy tym sami lekarze z niepokojem dostrzegający, że jemy coraz mniej owoców i warzyw nie przejmując się tym, jaki może mieć to na nas wpływ. Najnowsze badania potwierdzają między innymi, że jedzona w nadmiarze żywność wysoko przetworzona skutkuje pewną ociężałością umysłową, a w państwach, w których nie je się wielu ryb większy odsetek społeczeństwa boryka się z problemem depresji. Już dziś podkreśla się wpływ diety na prawidłową pracę mózgu, można przy tym domniemać, że w przyszłości zbilansowana, nietucząca dieta będzie uważana za tak samo ważną dla naszego zdrowia psychicznego jak pobyt na świeżym powietrzu i regularna aktywność fizyczna.