Melisa nie tylko na spokojny sen

2017-02-23

Melisa lekarska jest jednym z najpopularniejszych ziół na sen i uspokojenie, jednakże ta cenna roślina ma znacznie więcej prozdrowotnych właściwości. Rewelacyjnie sprawdza się w przypadku problemów trawiennych czy też przy nieprzyjemnych dolegliwościach kobiecych typu bóle menstruacyjne czy też mdłości w ciąży. Okazuje się, że melisa znalazła zastosowanie także w kosmetyce. Herbata z melisy nie tylko na uspokojenie.

Napary z melisy stosuje się przede wszystkim w stanach pobudzenia nerwowego, przewlekłego zmęczenia i stresu oraz w stanach lękowych. Ponadto melisa lekarska łagodzi bóle głowy, przeciwdziała stany stanom depresyjnym i melancholii. Regularne picie herbaty z melisy poprawia pamięć i koncentrację oraz jest skutecznym środkiem w walce z mdłościami w ciąży. Z kolei olejek melisowy wykazuje działanie grzybobójcze i bakteriobójcze, dzięki czemu można śmiało sięgać po niego w przypadku opryszczki, grzybicy czy też wtedy, kiedy zostaniemy użądleni przez owada. 

Inną korzyścią płynącą z picia herbaty z melisy jest to, że przyczynia się on do zmniejszenia poziomu cholesterolu we krwi, a to z kolei zapobiega wystąpieniu miażdżycy. Ponadto melisa przeciwdziała procesowi utleniania się lipidów w wątrobie, chroniąc ją tym samym przed stłuszczeniem i innymi schorzeniami.