Moc natury zaklęta w miodzie gryczanym

2017-01-17

Miód gryczany to miód o oryginalnym, lekko piekącym smaku i ciemnobrunatnej barwie. Wyróżnia się wysoką zawartością rutyny, która uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i zapobiega krwawieniom czy powstawaniu siniaków. Ponadto rutyna wspomaga wchłanianie witaminy C, wspomagając procesy odpornościowe oraz gojenie się ran i złamań.

Magnez zawarty w miodzie gryczanym doskonale reguluje pracę serca oraz układu nerwowego, łagodząc stany nerwowości i przemęczenia. Żelazo z kolei zapobiega anemii, skutecznie wzmacniając organizm. Ponadto miód zawiera spore ilości witaminy C i białka. Stosowany jest jako skuteczny lek łagodzący kaszel, wspomagający pracę wątroby oraz poprawiający pamięć. Oddziałuje niezwykle korzystnie na serce oraz układ krążenia, szczególnie na problemy o podłożu miażdżycowym. Z tego względu jego regularne spożywanie zalecane jest szczególnie osobom w podeszłym wieku.

Stosowany zewnętrznie, miód gryczany spowalnia procesy starzenia się skóry, wspomaga odżywienie skóry i jej regenerację. Łagodzi zmiany trądzikowe oraz dodaje skórze energii i blasku. Aplikowany na włosy zapobiega rozdwajaniu się końcówek, wzmacnia włosy osłabione i nadmiernie wypadające. Nadaje włosom miękkość i blask.