Czubryca czerwona i zielona - różnice i zastosowane poszczególnych rodzajów

2017-01-20

Czubryca, inaczej cząber górski, to coraz popularniejsza w naszym kraju przyprawa, a to za sprawą charakterystycznego i niezwykle intensywnego smaku i aromatu. Rozróżniamy czubrycę czerwoną i zieloną, a ich różnicami przyjrzymy się poniżej.

Czubryca czerwona i zielona - różnice i zastosowanie
Są to bez wątpienia najpopularniejsze przyprawy z wykorzystaniem suszu cząbru górskiego. Na pierwszy rzut oka różni je przede wszystkim barwa, ale różnice dotyczą także ich składu, smaku i zastosowania.
* Czubryca czerwona w swoich dodatkach, oprócz cząbru górskiego zawiera paprykę słodką i ostrą, sól, czosnek, rozmaryn, bazylię, cebulę, pomidory suszone oraz tymianek. Dzięki tej przyprawie nasze potrawy staną się odrobinę pikantniejsze i wyrazistsze. Przyprawa ta najbardziej komponuje się z mięsami, ale i wybornie smakuje dodana do potraw wykorzystujących rośliny strączkowe.
* Czubryca zielona, oprócz podstawowego suszonego cząbru górskiego zawiera dodatkowo zieloną paprykę, sól, cebulę, pietruszkę, koperek, cukier, tymianek, kozieradkę oraz lubczyk. To delikatniejsza odmiana czubrycy, w przeciwieństwie do czubrycy czerwonej, choć wbrew pozorom czubryca zielona posiada mocniejszy aromat. Znakomicie sprawdzi się jako przyprawa do zup, jednak niezastąpiona będzie także jako dodatek do marynat mięsnych.