Herbata rooibos i jej działanie

2016-10-18

Napar z liści aspalatu prostego cieszy się ogromna popularnością m.in. w południowej Afryce. Roślina ta powszechnie znana jest jako rooibos - czerwonokrzew. Uprawia się ją jedynie w jednej prowincji RPA. Zyskała sławę z powodu pięknej barwy, łagodnemu smakowi oraz właściwościom leczniczym.

Herbata rooibos nie ma nic wspólnego z tą pochodzącą z Azji. Łodygi tego krzewu mają ciemnoczerwony kolor, stąd zresztą i jej nazwa. Po zebraniu liście poddawane są fermentacji  suszeniu. Napar z tego ziela powszechnie stosowany jest m.in w chorobach przewodu pokarmowego. Dzięki zawartym w nim polifenolom ma działanie przeciwskurczowe i przeciwzapalne. W RPA wykorzystuje się go także jako środek na kolki.

Herbata rooibos jest bogata w przeciwutleniacze z grupy flawonoidów. Zwalczają one wolne rodniki, które odpowiedzialne są za procesy starzenia się organizmu i przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych. Wyciąg z ziela rooibos wykorzystywany jest także w kosmetyce i dermatologii. Ma on właściwości przeciwbakteryjne  przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające czerwonokrzew stosowane są w leczeniu trądziku, egzemy oraz poparzeń słonecznych. Są skuteczne także w przypadku łuszczycy i nawracającej opryszczki.