Zdrowo i tanio - mleko ryżowe jako alternatywa dla tradycji

2016-10-20

Wiele osób uwielbia kawę z mlekiem czy kakao. Niestety, bardzo często okazuje się, że spożywanie krowiego mleka powoduje różnego rodzaju dolegliwości i nie jest zalecane. Na szczęście na rynku dostępne są różnego rodzaju napoje roślinne, które doskonale nadają się, jako alternatywa dla tradycyjnego mleka a przy okazji mają wiele właściwości zdrowotnych.

Niby-mleko dostępne na rynku
Na sklepowych półkach można znaleźć różne napoje roślinne powstałe na bazie roślin strączkowych, zbóż czy orzechów. Od tego na jaki rodzaj mleka się zdecydujemy, zależy również to, jaki smak kawy uzyskamy. Doskonałą alternatywą dla mleka krowiego jest mleko ryżowe, które jest dodatkowo bardzo proste w przygotowaniu, więc wcale nie musimy go kupować.

Jak zrobić idealne mleko ryżowe?
Warto pamiętać, że przysłowie ''nie wszystko złoto, co się świeci'' doskonale sprawdza się w przypadku produktów spożywczych. Mleko ryżowe dostępne w sklepie często okazuje się nie do końca zdrowym napojem, za który musimy w dodatku sporo zapłacić. Na szczęście przepis na prawdziwe mleko ryżowe jest bardzo prosty. Wystarczy szklanka białego lub brązowego ryżu, litr wody i szczypta soli. Przez całą noc moczymy ryż w przegotowanej wodzie a następnie miksujemy całość za pomocą blendera. Kolejnym krokiem jest przecedzenie powstałej masy przez podwójnie złożoną gazę. Tak przygotowane mleko ryżowe należy przechowywać szczelnie zamknięte w lodówce.