USG piersi ma realny wpływ na życie

2016-10-07
Współczesna kobieta nie ma wiele chwil na przemyślenia dotyczące zdrowia. Dom, praca, rodzina, wakacje, odpoczynek wszystko zajmuje cenny czas. Nie zastanawia się nad zdrowiem, zanim nie zauważy u siebie niepokojących objawów.

Po pierwsze - profilaktyka

Profilaktyka nowotworu sutka jest bardzo istotna. Dzięki najnowszym osiągnięciom z zakresu medycyny wczesne wykrycie pozwala na całkowite wyzdrowienie pacjentki. Ogromne znaczenie w kontroli nad ciałem ma badanie USG piersi. Jest szczególnie istotne u kobiet o stwierdzonej mastopatii. Wykrycie guzka w ich przypadku nie łatwe, zarówno podczas samodzielnego badania, jak i oględzin doświadczonego ginekologa.

Sprawdź, czy nie jesteś nosicielką „raka”

Istnieją osoby szczególnie narażone na rozwinięcie się złośliwego nowotworu. Każda z kobiet, która wśród bliskich ma przynajmniej dwie osoby chorujące na raka powinna zbadać się pod kątem mutacji genu BRCA1 i BRCA2. Jego obecność w genotypie oznacza większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości zachorują na nowotwór sutka. Panie, które są nosicielkami genu, powinny częściej przechodzić rutynowe badania. Zaleca się, by koniecznie wykonywały comiesięczną samokontrolę oraz szczegółowe badania lekarskie co pół roku. Obowiązują je nie tylko badania USG piersi Białystok, ale między innymi palpacyjne oraz markery rakowe.