Dzika róża – mnóstwo witamin!

2016-02-23

Pomimo tego, że róża kojarzy nam się głównie z symbolem miłości oraz nadzieniem pączków, to rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że dzika róża jest jednym z najlepszych źródeł między innymi witaminy C. Co powinniśmy wiedzieć o dzikiej róży?

Przede wszystkim witamina C

Wbrew pozorom to wcale nie cytrusy mają najwięcej witamin – dzika róża ma według różnych badań nawet od 30 do 40 razy więcej witaminy C, a dodatkowo zawiera duże ilości witaminy A, E, K oraz witamin z grupy B. Dzięki zawartości również kwasu foliowego, garbników i pektyn dzika róża stanowi dzisiaj podstawę wielu preparatów medycznych i kosmetyków, ale z powodzeniem mogą być wykorzystywane w domowych warunkach w postaci suszu – zarówno owoców, jak i kwiatów.

Właściwości

Właściwości przeciwzapalne, wzmacniające oraz wspomożenie w nieżytach przewodu pokarmowego to największe zalety preparatów przygotowywanych na bazie owoców dzikiej róży. Susz z kwiatów stosować zaś możemy przy wszelkiego rodzaju niestrawnościach oraz dolegliwościach skórnych (dzika różna ma właściwości wygładzające, co jak wspomnieliśmy, jest wykorzystywane na szeroką skalę również w przemyśle kosmetycznym).

Podsumowując, dzika róża powinna znaleźć się w naszej domowej apteczce. Należy jednak pamiętać o zbiorach w odpowiednim terminie – kwiaty i owoce zbierane przed wcześnie lub zbyt późno (przejrzała), zawierają mniej witamin!