Globulki dopochwowe - jak stosować?

2016-01-29

Globulki dopochwowe używane są nie tylko jako jeden ze środków antykoncepcyjnych, lecz także jako leki na infekcje intymne oraz środki nawilżające pochwę. Należy jednak, pamiętać, że w zależności od przeznaczenia stosuje się je inaczej, aby mogły jak najlepiej spełniać swoją rolę.

Antykoncepcja

W przypadku stosowania globulek dopochwowych jako antykoncepcji najlepiej jest używać jeszcze jakiegoś innego środka zapobiegającego ciąży, gdyż one same nie dają stuprocentowej gwarancji nie zajścia w ciążę. Dobrym dodatkowym zabezpieczeniem jest prezerwatywa, jednak należy stosować te które nie są wykonane z lateksu. Jeśli chodzi o sposób użytkowania samych globulek to jest on bardzo prosty, należy umieszczać je głęboko w pochwie na około 10-20 minut przed stosunkiem. Trzeba pamiętać o tym, by w czasie aplikacji mieć czyste ręce, a najlepiej zrobić to w rękawiczkach.

Inne zastosowania

W przypadku stosowania globulek dopochwowych jako środka nawilżającego kuracja trwa około 10 dni, z ewentualną możliwością jej przedłużenia. Pastylkę należy aplikować codziennie przed snem. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dopochwowego stosowania leku na infekcje grzybicze, wirusowe czy bakteryjne, tutaj globulki stosuje się aż do momentu ustania objawów. O dokładną instrukcję należy jednak zapytać lekarza.

Bez względu na to czy globulki dopochwowe stosuje się jako antykoncepcję, lek czy środek nawilżający wszelkie wątpliwości należy omówić z lekarzem. Po żadnym pozorem globulek nie można zażywać w czasie ciąży, karmienia czy menstruacji, gdyż może to stanowić zagrożenie życia lub zdrowia.